Як визначитися з професією?

Вибір професії – це мука кожного підлітка. Батьки, вчителі та родичі очікують від тебе чіткої відповіді, ким ти хочеш бути. І часто цей тиск напружує навіть більше, ніж сам вибір.
Спробуємо не тиснути, а допомогти.

По-перше, видихни
Звісно, хотілося б, щоб професія була як голлівудське кохання – раз і на все життя. Але досвід показує, що таке трапляється не з усіма. Тому видихни.

Зараз ти не зобов’язаний/а вирішити усе своє майбутнє життя. Так, обрати справу до душі – це важливо. Але це не означає, що ти до пенсії будеш працювати пекарем, кравчинею чи ще будь-ким без права змінити це. Прийняття факту, що усе можна буде змінити, значно полегшить тобі життя. Ти завжди можеш змінити навчальний заклад, напрямок роботи, опанувати іншу професію на курсах тощо.
Подумай, що ти любиш
Спробуй дізнатись, що саме любиш робити (якщо досі цього не сталось). Звісно, батьки чи вчителі можуть давати мудрі поради. Але не перекладай на них відповідальність за свій вибір і своє майбутнє.

Випиши собі, що тобі подобається: предмети у школі, хобі, зацікавлення поза навчанням, свої уміння і навички. Запиши на аркушу будь-що: люблю доглядати за квітами, готувати, повчати інших, найвище стрибати, добре орієнтуюсь на місцевості, знаю 100 варіантів святкування дня народження, не боюсь літати тощо. Після цього впиши навпроти кожного пункту відповідні професії. Люблю рослини – флорист/аграрій/ландшафтний дизайнер, добре орієнтуюсь на місцевості – гід/географ/картограф/водій тощо. Потім закресли ті варіанти, які з певних причин не цікаві.
Познайомся з професією

Тепер у тебе є перелік професій, які ймовірно будуть тобі цікавими. Подумай, в яких компаніях, організаціях, установах можна працювати. Так, знову доведеться скласти список. Збережи собі контакти (сайт, пошта, соцмережі). І спробуй домовитись про стажування або знайомство з компанією. Підприємства і заклади освіти постійно проводять дні кар’єри та екскурсії для школярів, розповідаючи про майбутню професію. А зараз – навіть в режимі онлайн! Так ти зможеш побачити все зсередини.
Не женись за трендами
Багато хто зараз хоче стати ІТшником/шницею, бо там багато платять. Люди йдуть у професію через гроші, престиж, але роками можуть ненавидіти свою роботу. Якщо ти любиш автомобілі і жити не можеш без того, щоб щось розкрутити – то чи варто вивчати мову програмування? Питання пріоритетів.
Отримай швидший кар’єрний старт без ЗНО

До деяких професій лежить коротша дорога – через заклади професійної-технічної освіти. Вони мають різне спрямування і навчають сотням професій. А сам процес займає від 6 місяців (на базі 11 класів) до 3 років (на базі 9 класів). В Україні працює до 700 закладів профосвіти. Зараз на ринку праці виникнув брак кваліфікованих робітників. У післявоєнний час ця потреба буде ще більше посилюватись. Але не думай, що ПТО – надто простіше. Деяким спеціальностям, до прикладу, токар, потрібно довго і старанно навчатися, щоб опанувати її та стати справжнім майстром своєї справи.
Як вступити до закладу ПТО
Обери заклад в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, відсортувавши профтехи за областю та професією. Також про доступні заклади можна дізнатись у місцевому департаменті (управління) освіти та науки або регіональному навчально-методичному центрі професійно-технічної освіти.
Зверни увагу на стан інфраструктури у ньому, наявність дуальної форми навчання та співробітництво з роботодавцями.
Вступна кампанія до закладів професійної освіти розпочинається в червні. Для вступу не потрібно складати ЗНО. Заклади самостійно формують параметри для відбору вступників. Прийом абітурієнтів часто здійснюється за такими критеріями:
- рейтинговий список;
- результати співбесіди;
- середній бал шкільного свідоцтва;
- результати вступних випробувань;
- інші критерії, які не суперечать законодавству України.
Сподіваємось, наш гайд хоч трохи спростить тобі вибір. У будь-якому разі пам’ятай, що завжди є можливість змінити свій вибір – обрати інший навчальний заклад, роботу чи професію скільки б років тобі не було!
