Головна

Скільки насправді заробляють робітники?

Досліджуємо питання і розбираємося!

Робітничі професії стереотипно сприймаються як малоприбуткові, а тому все частіше й частіше школярі та їхні батьки обирають для майбутнього навчання сфери, які видаються їм більш «прибутковими». Але перш ніж приймати рішення, давайте поставимо собі два критичних питання:
1. Чому стереотипи вирішують за тебе?
2. І скільки ж насправді заробляють кваліфіковані робітники?

Стереотип – повна правда.
З точністю до навпаки

Під час вибору майбутньої професії старшокласники та їхні батьки зазвичай керуються поширеними стереотипами про «прибуткові» професії. Найбільш недооціненими залишаються виробничі спеціальності: абітурієнти часто ігнорують їх, адже сприймають як «малооплачувані». Та наскільки виправдане таке ставлення?

З року в рік ринок праці все сильніше відчуває попит на кваліфікованих робітників, адже промисловість, пов’язана із цими професіями, постійно розширюється. Як показує практика, автоматизація далеко на завжди дозволяє виробництву замінити професійного робітника.

Огляди ринку праці стверджують, що кваліфіковані столярі, кравці, пекарі, трактористи, токарі, слюсарі, зварювальники та інші фізичні працівники — одні із найбільш затребуваних професій як в Україні, так і в Європі.

коли ти єдиний майстер на селі

Через те, що все більше молодих людей обирають для навчання інші сфери, деякі із робітничих професій стали дефіцитними. Як наслідок, кількість вакансій у цих сферах стрімко зростає, а кваліфікованих спеціалістів на ринку стає все менше.

Проте навіть попри нестачу працівників, компанії не поспішають брати на роботу людей без відповідних навичок та досвіду: аби виробляти якісний продукт, їм потрібні фахові працівники із відповідною освітою та здатністю втілювати знання на практиці. Для цього вони готові підвищувати заробітну плату кваліфікованим робітникам, щоб ті мали бажання продовжувати співпрацю.

Ну а скільки грошей то?

Чи багато заробляють ті, хто працює за робітничими спеціальностями? Як і в більшості професій, розмір заробітної плати робітника залежить від декількох факторів: фахових навичок, досвіду роботи, розміру компанії роботодавця, а також міста і країни зайнятості. На початок 2022 року середня заробітна плата в Україні становила 14 тисяч гривень, однак в регіонах вона, зазвичай, на декілька тисяч менша. Скільки ж заробляли робітники? Більшість оголошень пропонує таку середню зарплату за робітничими спеціальностями:

  • зварювальник — 17 500 гривень;
  • столяр — 16 500 гривень;
  • кравець — 15 000 гривень;
  • тракторист-машиніст — 16 000 гривень;
  • токар — 16 500 гривень;
  • пекар — 14 500 гривень;
  • слюсар — 21 000 гривень.

Для порівняння, середня зарплата юриста, економіста чи бухгалтера, тобто спеціальностей, які часто видаються старшокласникам та їхнім батькам більш прибутковими, становить 15 000 гривень. Однак, як бачимо, заробітну плату за робітників аж ніяк не можна назвати малоприбутковою, адже вона перевищує не лише середню зарплату в Україні, а й не поступається іншим професіям. Сума зарплати робітника залежить від рівня професійної підготовки: якщо робітник під час навчання опанував унікальні методи роботи та залишається в курсі останніх тенденцій розвитку своєї галузі, він якісно вирізнятиметься на тлі інших кандидатів. Якщо ж робітник спеціалізується на окремих сферах, він може розраховувати на ще вищий середній заробіток (зарплатня зварювальника в сфері морських перевезень – 5-6 тисяч доларів на місяць). Окрім цього, одним із вирішальних факторів при визначенні заробітної плати у робітничих професіях є досвід: чим більше практичних навичок опанував фахівець, тим більшою буде щомісячна плата.

Бути підприємцем

Люди їстимуть, вдягатимуться, їздитимуть на транспорті, купуватимуть будинки і ремонтуватимуть квартири, ходитимуть до перукаря і на каву, робитимуть безліч звичних речей. І завжди будуть потрібні професіонали, які вміють пошити одяг, знають, як працює технологічна лінія на заводі, зможуть змонтувати сонячні панелі чи бути оператором-кранівником. Особливо в країні, яка буде відбудовуватися після війни.

Тож, що ми маємо у підсумку?

А маємо ми відповіді на питання, що ставили собі на початку. Стереотип про малу оплачуваність робітничих професій став настільки сильним, що призвів до дефіциту кадрів і, навпаки, значно ЗБІЛЬШИВ вартість їхньої роботи в рази, місцями перевершивши більш “престижні” спеціальності.
Якщо ти хочеш займатися тим, що любиш, робити корисне і мати за це добру зарплатню – саме завдяки стереотипу ти тепер можеш спокійно вступати в ПТО.
І робота, і її грошова компенсація будуть гідними.