Головна

Чому диплом про вищу освіту – не для всіх?

Обговоримо, кому він справді потрібен, а кому ні

Якщо ти школяр старших класів, то зараз ми спробуємо вгадати декілька аспектів із твого життя. По-перше, найбільший страх
твоєї бабусі — без диплому про вищу освіту ти нічого не доб’єшся.
По-друге, батьки теж хочуть, щоб ти навчався у виші. Бо це престижно. І з ними, мабуть, можна було б погодитися, якби йшлося про спортивні змагання і призове місце на них.

Але освіта — це передусім здобуті знання і вміння, які мають допомогти отримати гідну роботу та самореалізуватися у майбутньому. І для цього потрібно трохи більше, аніж престижність отриманого диплома.

Цифри не брешуть

Почнемо з головного: чи зможеш ти знайти роботу, закінчивши професійно-технічний заклад? Та звісно. Попит на робітничі вакансії на ринку праці постійно зростає: зараз це понад 20 тисяч із 33 тисяч наявних вакансій. Це дані державного центру зайнятості. І така тенденція найближчими роками тільки посилиться, адже для відбудови країни після війни будуть потрібні робочі руки.

Рекрутингові агенції теж підтверджують, що знайти роботу з робітничою професією значно легше. Вакансій для електрозварювальників, слюсарів, закрійників значно більше, ніж, наприклад для юристів чи фінансистів. Це стосується як внутрішнього ринку, так і можливості знайти роботу в Євросоюзі.

Працевлаштування за фахом

Знайти роботу за спеціальністю значно простіше, якщо працювати під час навчання. І профтехосвіта зробила великий стрибок вперед після запровадження дуальної форми освіти. Учень отримує можливість поєднувати теоретичне навчання із практичними заняттями на базі профільного підприємства. Такі програми вигідні усім: учень отримує і знання, і можливість їх застосувати, навчальний заклад дає максимально повну програму, а у бізнесу є можливість найняти тих учнів, які себе найкраще зарекомендували.

За статистикою, 87% випускників закладів профтехосвіти з дуальною формою навчання знаходять роботу за фахом одразу після закінчення навчання. Для порівняння, менше половини випускників вишів працюють за спеціальністю.

Заробіток і перспективи

Добре, роботу випускникові закладу профтехосвіти знайти простіше, але чи буде вона гідно оплачуватись і які є перспективи? Наприклад, електрозварники чи слюсарі вже зараз отримують зарплатню не меншу, ніж журналісти, які працюють на стрічці новин. А зарплата кранівників чи машиністів спеціалізованих машин може сягати 25-35 тисяч гривень. Змагання за хороших спеціалістів у робітничих професіях не менше, ніж на ринку ІТ.

Розвиток сервісів онлайн-замовлень дає можливість працювати на себе. Усім потрібні послуги кравця, електрика, кондитера чи будівельника. І хороший спеціаліст на таких замовленнях за місяць може заробити значно більше, ніж в середньому по ринку. Наприклад, на одному із сервісів онлайн-замволень середній чек на послуги швачки — близько 900 гривень. А самих замовлень в системі тисячі!

Престижність

Коли беруть на роботу, то передусім питають, що ти вмієш робити. І не важливо претендуєш ти на посаду оператора автоматичних установок, юриста, хірурга чи кухаря. Компанія переманює в іншої фахівця, бо він найкращий у своїй справі. Коли ви десять років поспіль користуєтеся послугами одного кравця чи відвідуєте того самого стоматолога, то це тому, що він якісно робить свою роботу.

Здобута освіта — це навички, знання та вміння, які ти отримав під час навчання і які тобі будуть потрібні надалі. Ось це і є та медаль, за яку потрібно боротися. Якщо ж тобі вища освіта потрібна лише заради диплома — зеконом свій час і почни займатися тим, що тобі до вподоби одразу.